Statystyki

  • Odwiedziło nas: 534620
  • Do końca roku: 237 dni
  • Do wakacji: 44 dni

Kontakt

Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie

E-mail: sekretariat@zssamborowo.edu.pl

tel./fax (089) 647-60-23

 

ROK DLA NIEPODLEGŁEJ

Powiększ obraz:

WYCIECZKA DO KRYNICY MORSKIEJ

5, 6 i 7 czerwca 2018 roku uczniowie klas II gimnazjum wybrali się z wychowawcami do Krynicy Morskiej. Pierwszego dnia podróży odwiedzili Muzeum Stotthof w Sztutowie, gdzie dzięki pani przewodnik poznali okrutną historię tego nazistowskiego obozu i ludzi z nim związanych. Drugiego dnia wybrali się tramwajem wodnym do Fromborka i oprowadzeni przez pana przewodnika poznali najciekawsze zabytki tej miejscowości.  Trzeciego dnia uczniowie podziwali widoki z latarni morskiej w Krynicy Morskiej. W międzyczasie spacerowali brzegiem pięknego polskiego morza, które niektórzy mieli szansę ujrzeć po raz pierwszy. Wszyscy miło wspominają spędzony tam czas.

Czytaj więcej o: WYCIECZKA DO KRYNICY MORSKIEJ
Powiększ obraz:

SPACER WOKÓŁ SAMBOROWA

W dniu 5 czerwca, uczniowie z klasy IIIa spotkali się z p. Wiesławem Skrobotem - archeologiem z wykształcenia, a regionalistą z zamiłowania, by opowiedział im o naszej miejscowości. W trakcie spaceru  wokół Samborowa, wysłuchali ciekawostek z zamierzchłej historii  naszej miejscowości (o wykopaliskach z epoki neolitu, o Sasinach zamieszkujących nasze tereny, powstaniu Samborowa i jego bardziej współczesnej historii, itp.). Dzieci słuchały tych opowieści z dużym zaciekawieniem, zadawały pytania, także o okoliczne miejscowości. Niestety, dalsze plany poznawania przeszłości Samborowa i okolic zakłócił deszcz, i wcześniej - niż planowano - wróciliśmy do szkoły. Dzieci ostro zabrały się do czytania książki, którą p. Skrobot podarował każdemu, a później wykonały prace plastyczne związane z tematyką spotkania, z których powstała krótka historia Samborowa, widziana oczami dziecka.

Spotkanie zorganizowała wychowawczyni klasy - Urszula Janicka.

Czytaj więcej o: SPACER WOKÓŁ SAMBOROWA
Powiększ obraz:

Tak też można uczcić stulecie niepodległości Polski…

Tak też można uczcić stulecie niepodległości Polski…

Okolice Samborowa pełne są miejsc niezwykłych, choć czasem zapomnianych. Jednym z nich jest XVIII-wieczny cmentarz w Gierłoży Polskiej nad rzeką Gizelą, zwany przez okolicznych mieszkańców „cherchówkiem”.

Pięknie położony na skarpie doliny rzecznej cmentarz pochłaniają zarośla i ludzkie zapomnienie – ale my, uczniowie klas III i IIa gimnazjum - postanowiliśmy temu zaradzić. Pod opieką niestrudzonych wielbicielek terenowych wypraw, czyli naszych pań od języka polskiego oraz Alicji Szarzyńskiej (kierowniczki Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli), Wiesława Skrobota (koordynatora Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie) i leśniczego Krzysztofa Nitkowskiego z leśnictwa Zielkowo w Nadleśnictwie Iława, na terenie którego znajduje się „cherchówek”, 24 kwietnia oczyściliśmy z dziko wyrosłych krzewów połowę terenu cmentarza. Uporządkowaliśmy też odkryte podczas prac groby.

W dniu 4 czerwca po raz kolejny wyprawiliśmy się na leśne wzgórze „cherchówek” nad Gizelą i kontynuowaliśmy oczyszczanie cmentarza z zarośli. Tym razem usuwaliśmy dzikie krzewy, które wyrosły na nasypie dawnej alei wspinającej się na cmentarne wzgórze od leśnej grobli na rozlewisku rzecznym. Odkryliśmy też kolejne groby, być może nawet XVI/XVII-wieczne.

Wyprawa czerwcowa była poszerzona o atrakcje i niespodzianki. Leśniczy zawiózł nas na teren ruin młyna Lichotki na rzece Gizeli. Poszliśmy nad rzekę, która do 1945 r. była granicą polsko-niemiecką – dopiero tam uzmysłowiliśmy sobie, ze stoimy na dawnej ziemi niemieckiej, a po drugiej stronie Gizeli była zawsze Polska. Widzieliśmy miejsce po dawnym moście...

Czytaj więcej o: Tak też można uczcić stulecie niepodległości Polski…
Powiększ obraz:

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO TORUNIA

8 maja 2018 roku klasy piąte wyjechały na wycieczkę do Torunia. Jej celem było zwiedzanie Muzeum Historii Piernika wraz z własnoręcznymi wypiekiem pierników dekoracyjnych.

Piękna pogoda umożliwiła nam spacer ulicami starego miasta. Odwiedziliśmy pomnik i dom Mikołaja Kopernika, krzywą wieżę, bulwary wiślane, galerię obrazów i lodziarnię z naturalnymi lodami. Dalszym celem naszej wyprawy był Młyn Wiedzy, w którym spędziliśmy sporo czasu na doświadczaniu i poznawaniu zjawisk fizyki i przyrody. Budynek z 6 piętrami zachwycił nas swą ekspozycją. Nasz wyjazd zakończyliśmy wspólnym obiadem, który nabrał innego smaku w gronie kolegów i koleżanek ze szkoły. Wyjazd przygotowała pani Agnieszka Kowal we współpracy z panią Bożęną Całka.

Czytaj więcej o: WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO TORUNIA
Powiększ obraz: Zdjęcie  autorstwa Pana Grzegorza Stachowicza

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

 

13 kwietnia 2018 roku - w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej -  delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w III Katyńskim Marszu Pamięci, który przeszedł ulicami Ostródy.

Tegoroczny marsz odbył się pod hasłem "Katyńskie pęta śmierci". Przesłaniem Marszu jest oddanie hołdu znanym i bezimiennym ofiarom Zbrodni Katyńskiej i „ocalenie od zapomnienia” tej jakże tragicznej karty w dziejach narodu polskiego.

Dla nas Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.

 

 

Czytaj więcej o: DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Powiększ obraz:

WYCIECZKA DO KAMIONKI

W dniu 11 kwietnia, uczniowie klasy II i IIIa uczestniczyli w wycieczce do „ Garncarskiej Wioski” w Kamionce/ Nidzicy. Mieli oni okazję wziąć udział w warsztatach produkcji papieru czerpanego i garncarskich. Razem z przewodnikiem zwiedzali Garncarską Wioskę, poznawali dawną pracę kowala w kuźni oraz garncarza pracującego na kole garncarskim, przyjrzeli się wnętrzu mazurskiej stodoły, dawnym sprzętom gospodarstwa wiejskiego. Zapoznali się także ze zbiorami roślin zielnych w zielarni i  eksponatami w galerii „Skarby Ziemi”. W „Kinie Przyrody” obejrzeli film przyrodniczy dotyczący ochrony zagrożonych gatunków zwierząt na świecie. Zwieńczeniem tego dnia było zjedzenie posiłku w  miejscowej gospodzie, a po zakupieniu drobnych pamiątek - ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Dodać jeszcze trzeba, że wszystkie wykonane przez siebie prace, dzieci zabrały ze sobą jako pamiątki po tym ciekawie spędzonym dniu. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni klasy IIIa – Urszula Janicka, a w opiece nad uczniami wspomagała ją Małgorzata Tyszer.

Czytaj więcej o: WYCIECZKA DO KAMIONKI
Powiększ obraz:

ODSŁONIĘCIE KAMIENIA PAMIĄTKOWEGO W SAMBOROWIE

 

Odsłonięcie kamienia upamiętniającego 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

 

 

 

W poniedziałek 30 kwietnia br. odbyła się w Samborowie uroczystość odsłonięcia pamiątkowego głazu poświęconego stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. To pierwsza taka uroczystość w gminie Ostróda upamiętniająca ten wyjątkowy rok. Kamień (skała przeobrażona mylonit) posadowiono nad rzeką Poburzanką, na wysokości Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika.

 

Na uroczystość zostali zaproszeni liczni goście, w tym przedstawiciele warmińsko-mazurskiego samorządu wojewódzkiego z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem, starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski, burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz. Przybyli także radni gminy Ostróda, dyrektorzy innych szkół gminy, jak też mieszkańcy Samborowa i okolicznych wsi oraz goście z Ostródy - z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej i Wojskowej Komendy Uzupełnień.

 

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, celebrowanej przez proboszcza tutejszej parafii, księdza Krzysztofa Górnego.

 

Po mszy przed kościołem uformował się odświętny pochód, na czele którego stanęły poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Samborowie i drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej w Reszkach; towarzyszyli im druhowie samborowskiej OSP.

 

Po przemarszu w pobliże kamienia nastąpiła druga część uroczystości. Przy dźwiękach hymnu narodowego strażacy wciągnęli na honorowy maszt flagę państwową....

Czytaj więcej o: ODSŁONIĘCIE KAMIENIA PAMIĄTKOWEGO W SAMBOROWIE
Powiększ obraz:

KONKURS RECYTATORSKI - ELIMINACJE SZKOLNE

Dnia 16.04.2018 r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Spotkania z poezją”.

Konkurs dotyczył dwóch grup wiekowych: kl. I-II  i  kl. IV – VI. W konkursie brało udział 14 uczestników w I grupie i 9 uczestników  w II grupie.

Po wysłuchaniu recytacji pierwszej grupy komisja w składzie:

  1. Małgorzata Tyszer
  2. Jolanta Skrobot
  3. Agnieszka Kowal

Postanowiła przyznać

I miejsce Antoninie Mikołajczyk

II miejsce Amelia Kazimierczyk

III miejsce Marcie Cichockiej

 

Po wysłuchaniu recytacji pierwszej grupy komisja w składzie:

  1. Grażyna Kapczyńska
  2. Agnieszka Kowal
  3. Katarzyna Mikołajczyk

Postanowiła przyznać

I miejsce Kai Morenc

Czytaj więcej o: KONKURS RECYTATORSKI - ELIMINACJE SZKOLNE
Powiększ obraz:

ŚWIĘTO SZKOŁY

19 lutego 2018 roku to ważny dzień w życiu naszej szkoły - 545 rocznica urodzin naszego patrona, Mikołaja Kopernika. W tym roku tę ważną rocznicę postanowiliśmy uczcić uroczystym apelem oraz pokazami naukowymi i konkursami zorganizowanymi 16 lutego 2018 roku. Następnie odbył się pochód wszystkich uczniów po Samborowie. Resztę dnia spędziliśmy w miłym towarzystwie przy ognisku zajadając się pieczonymi kiełbaskami.

Czytaj więcej o: ŚWIĘTO SZKOŁY
Powiększ obraz:

WYCIECZKA DO OLSZTYNA

15 lutego 2018 roku odbyła się wycieczka uczniów klas VI, VIIa i VIIb do Olsztyna na film "Cudowny chłopak" , następnie uczniowie wzięli udział wwarsztatach historycznych w Muzeum Warmii i Mazur dofinansowana ze środków PWdsPiRPU.

Czytaj więcej o: WYCIECZKA DO OLSZTYNA
Powiększ obraz:

PODSUMOWANIE KONKURSU NA NAZWĘ ODNOGI RZEKI POBURZANKI W SAMBOROWIE

W dniu 7 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej w Samborowie odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu na nazwę odnogi rzeki Poburzanki.

Pomysł konkursu zrodził się podczas warsztatów terenowych „Naddrwęckie krajobrazy Samborowa – krajobrazy naszego dziedzictwa”, realizowanych 21 września 2017 roku w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Warsztaty prowadził Pan Wiesław Skrobot, koordynator Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie.

W trakcie wędrówki wzdłuż Drwęcy gimnazjaliści zwrócili uwagę, że rzeka Poburzanka przy ujściu do Drwęcy jest zarośnięta i zaniedbana, przez co psuje wizerunek wsi. Zauważyli też, że brzegi innego mijanego strumienia są uporządkowane i czyste. Wyniknęła dyskusja na temat nazwy tego strumienia. Gdy uczniowie dowiedzieli się, że na piaszczystych terenach między ujściem obu rzeczek do Drwęcy (okolice ulic Kwiatowej i Słonecznej) na przełomie lat 80./90. XX wieku odkryto intensywne ślady osadnictwa pradziejowego i wczesnośredniowiecznego, wystąpili z propozycją wymyślenia specjalnej nazwy tego cieku. Pani Alicja Szarzyńska, kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie (OCEE/W-MODN), zachęciła do zorganizowania konkursu na taką nazwę.

Zasady konkursu przygotowały i nad jego przebiegiem czuwały  nauczycielki języka polskiego z gimnazjum. Nagrody, sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie,  zapewniło OCEE/W-MODN.

Do udziału w konkursie aktywnie włączyło się czternastu uczniów klas IIa, IIb i III gimnazjum. Komisja złożona z Pani Alicji Szarzyńskiej, Pana Wiesława Skrobota i Sekretarza Gminy Ostróda Pana Cezarego Wawrzyńskiego dokonała przeglądu propozycji. Wśród...

Czytaj więcej o: PODSUMOWANIE KONKURSU NA NAZWĘ ODNOGI RZEKI POBURZANKI W SAMBOROWIE
Powiększ obraz:

LEKCJA HISTORII W PLENERZE

Lekcje to nie zawsze tylko ławki i książki. 8 grudnia 2017 roku uczniowie klas II i klasy III gimnazjum wybrali się na lekcję historii do Skansenu fortyfikacji w Starych Jabłonkach. Jest to system fortyfikacji z czasów II wojny światowej obejmujący kilka bunkrów – schron bojowy oraz pięć schronów biernych.

Czytaj więcej o: LEKCJA HISTORII W PLENERZE
Powiększ obraz:

Wycieczka do Elbląga

 Dnia 11 grudnia 2017 r. uczniowie klasy VI, VII a, VII b wzięli udział w wycieczce do Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Głównym celem było obejrzenie przedstawienia pt. "Opowieść wigilijna" na podstawie opowiadania K. Dickensa. Przed spektaklem młodzież zapoznała się z historią Elbląga opowiedzianą przez przewodnika, zwiedzili również Katedrę św. Mikołaja. Uczniowie obejrzeli: główną arterię starego Elbląga, ulicę Stary Rynek, Bramę Targową oraz Ratusz Staromiejski. Nad brzegiem rzeki Elbląg wysłuchali ciekawej legendy o piekarczyku, który uratował miasto przed najazdem Krzyżaków.
Czytaj więcej o: Wycieczka do Elbląga
Powiększ obraz:

XV Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas V – VII

         W listopadzie 2017r. odbył się w naszej szkole XV Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas V – VII. W eliminacjach, które odbyły się 27.11.2017r., wzięło udział 23 uczniów. Do finału, który miał miejsce 29.11.2017r. zakwalifikowało się 10 osób (po dwie najlepsze z każdej klasy). Uczestnik konkursu mógł uzyskać maksymalnie 100 pkt. 

 Tegoroczni zwycięzcy to:

Julia Burczak, klasa VIIb – I miejsce, 95 punktów

Patrycja Zalewska, klasa VI – II miejsce, 87 punktów

Riccardo Rizzu-Kuban, klasa Va – II miejsce, 87 punktów

         Trzeciego miejsca nie przyznano.

 

         Organizacją konkursu i przygotowaniem tekstów dyktand tradycyjnie zajęła się nauczycielka języka polskiego – Ewa Gościcka.

 

Czytaj więcej o: XV Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas V – VII
Powiększ obraz:

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Jako wstęp do obchodów Dnia Niepodległości, 8 Listopada klasa II i IIIa wybrały się na miejscowy cmentarz, by zapalić znicze pod kamieniem upamiętniającym poległych, których miejsca pochówku nie znamy.

W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, dnia 10 listopada b.r. uczniowie klas II, IIIa i IIIb mieli okazję spotkać się z emerytowaną nauczycielką, p. Józefą Pajdak-Janicką, by poznać kawałek historii naszej miejscowości. Pani Pajdak-Janicka najpierw wytłumaczyła dzieciom, dlaczego tak ważna jest świadomość, skąd się wywodzimy, co to znaczy ,,mała ojczyzna”, a później przytoczyła wiele faktów z dziejów Samborowa i najbliższych okolic. Dzięki zaprezentowanym rysunkom (wykonanym zresztą przez innego nauczyciela - p. Edmunda Kajetanka), uczniowie mogli lepiej zorientować się, o których miejscach opowiada. Spotkanie przygotowała wychowawczyni klasy IIIa – Urszula Janicka. Po zakończeniu spotkania, wszyscy udaliśmy się do GCK-B w Samborowie na uroczystość obchodów Święta Niepodległości.

 

Czytaj więcej o: DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
Powiększ obraz:

KONKURS PLASTYCZNY "Myślimy dzisiaj o Polsce,mówimy nasz Kraj Ojczysty"

10.11.2017 r. podczas obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Samborowie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Myślimy dzisiaj o Polsce,mówimy nasz Kraj Ojczysty". W kategorii gimnazjum i klas siódmych uczennica naszej szkoły, Katarzyna Niedzielska z klasy IIb, zdobyła pierwsze miejsce, a Karolina Zalewska wyróżnienie, obie dziewczynki przygotowywała pani Katarzyna Mikołajczyk. Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej o: KONKURS PLASTYCZNY "Myślimy dzisiaj o Polsce,mówimy nasz Kraj Ojczysty"
Powiększ obraz:

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

10 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości apelem.  Uroczystość poprzedzona była intensywną pracą uczniów, którzy przygotowali plakaty ilustrujące i opisujący wylosowaną dziedzinę życia polskiego społeczeństwa z okresu 20-lecia międzywojennego-  sport, literaturę, ubiór, sztukę, osiągnięcia naukowe, technikę. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

 

Czytaj więcej o: OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Powiększ obraz:

RAJD ROWEROWY KLASY III GIMNAZJUM

W dniu 28.09.2017r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie odbył się Rajd rowerowy klasy III Gimnazjum. Wyprawy rowerowe z cyklu „Moja Mała Ojczyzna” są już tradycją naszej szkoły. Wycieczkę przygotowała klasa z wychowawcą Sławomirem Mikołajczykiem oraz opiekunem Arkadiuszem Łopatowskim. Młodzież tym razem zwiedzała drewniany kościół w Rożentalu, który jest zabytkiem klasy zero. Uczniowie odwiedzili również takie miejscowości jak Gierłoż, Gierłoż Polska, Zielkowo, ruiny starego młyna z czasów Prus Wschodnich. Rowerzyści mieli okazję podziwiania ujścia i doliny Gizeli - lewego dopływu Drwęcy oraz krajobrazu pradoliny, jedynej rzeki Polski objętej w całości rezerwatem przyrody. Wyprawa rowerowa zakończyła się ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami z Zielkowa i miejscowymi legendami. Gratulacje dla wszystkich za pokonanie 30 km bez marudzenia.

Czytaj więcej o: RAJD ROWEROWY KLASY III GIMNAZJUM
Powiększ obraz:

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 – „Naddrwęckie krajobrazy Samborowa – krajobrazy naszego dziedzictwa”

W tym roku po raz kolejny  uczestniczyliśmy w obchodach Europejskich Dniach Dziedzictwa. Pod ogólnopolskim hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” 21 września odbyły się warsztaty terenowe wzdłuż rzeki Drwęcy w granicach Samborowa.

Wyprawę rozpoczęliśmy od nasypu nieistniejącej już trasy kolejowej Samborowo-Turza Wielka. Powędrowaliśmy nią w kierunku północnym. Przed marszem wybraliśmy dwóch „skrybów”, których zadaniem było zapisywanie spostrzeżeń na temat mijanych miejsc.

Na początku dowiedzieliśmy się o starej strzelnicy wiejskiej w lasku koło oczyszczalni ścieków i o śladach osadnictwa z epoki brązu (sprzed 2 tysięcy lat) na osiedlu przy ul. Kwiatowej.

Niektórzy byli zdziwieni, że pierwsza struga na naszej trasie to nie Poburzanka, tylko tzw. Kanał Morliński. Nie wszystkim podobała się ta nazwa, padła propozycja ogłoszenia szkolnego konkursu na nową nazwę tej rzeczki. Kiedy doszliśmy do mostku na Poburzance, byliśmy zaskoczeni, że jej ujście do Drwęcy jest zamulone, zarośnięte i zanieczyszczone. Zdziwiło nas, że rzeka, nad którą powstało Samborowo, jest tak zaniedbana.

W tej sprawie postanowiliśmy wystosować petycję do Wójta Gminy Ostróda.

Następnie poznaliśmy historię stacji kolejowej i ceglanych wież obronnych koło mostu kolejowego na Drwęcy. Na koniec przez las powędrowaliśmy do starego biwakowiska „Na Rataja”, gdzie poszukiwaliśmy śladów osady neolitycznej sprzed pięciu tysięcy lat. Niektórzy znaleźli kawałki starych glinianych...

Czytaj więcej o: Europejskie Dni Dziedzictwa 2017