ODSŁONIĘCIE KAMIENIA PAMIĄTKOWEGO W SAMBOROWIE

Odsłonięcie kamienia upamiętniającego 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

W poniedziałek 30 kwietnia br. odbyła się w Samborowie uroczystość odsłonięcia pamiątkowego głazu poświęconego stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. To pierwsza taka uroczystość w gminie Ostróda upamiętniająca ten wyjątkowy rok. Kamień (skała przeobrażona mylonit) posadowiono nad rzeką Poburzanką, na wysokości Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika.

Na uroczystość zostali zaproszeni liczni goście, w tym przedstawiciele warmińsko-mazurskiego samorządu wojewódzkiego z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem, starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski, burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz. Przybyli także radni gminy Ostróda, dyrektorzy innych szkół gminy, jak też mieszkańcy Samborowa i okolicznych wsi oraz goście z Ostródy - z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej i Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, celebrowanej przez proboszcza tutejszej parafii, księdza Krzysztofa Górnego.

Po mszy przed kościołem uformował się odświętny pochód, na czele którego stanęły poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Samborowie i drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej w Reszkach; towarzyszyli im druhowie samborowskiej OSP.

Uroczystość wzbogacił pouczający, patriotyczny program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły przygotowany przez nauczycieli Zespołu Szkół i instruktorów Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Samborowie. Prezentacje odbywały się w scenografii oryginalnych tablic przypominających trudne lata rozbiorów i niewoli narodu polskiego, przygotowanych przez naszych nauczycieli.

Katarzyna Ślusarz, dyrektor Zespołu Szkół, w podsumowaniu spotkania podkreśliła, że ta wyjątkowa uroczystość to wspólna inicjatywa władz samorządowych, Zespołu Szkół, GCK-B i samborowskiej drużyny strażackiej. Było to piękne i ważne wydarzenie w życiu szkoły i lokalnej społeczności. Z całą pewnością trwale zapisze się w historii naszej Małej Ojczyzny. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i uczestnictwo w tym święcie.

Pamiątkowe kamienie, poświęcone setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zostaną w tym roku odsłonięte jeszcze w kilku innych miejscowościach gminy Ostróda.