Statystyki

  • Odwiedziło nas: 543584
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni

Kontakt

Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie

E-mail: sekretariat@zssamborowo.edu.pl

tel./fax (089) 647-60-23

 

PODSUMOWANIE KONKURSU NA NAZWĘ ODNOGI RZEKI POBURZANKI W SAMBOROWIE

W dniu 7 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej w Samborowie odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu na nazwę odnogi rzeki Poburzanki.

Pomysł konkursu zrodził się podczas warsztatów terenowych „Naddrwęckie krajobrazy Samborowa – krajobrazy naszego dziedzictwa”, realizowanych 21 września 2017 roku w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Warsztaty prowadził Pan Wiesław Skrobot, koordynator Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie.

W trakcie wędrówki wzdłuż Drwęcy gimnazjaliści zwrócili uwagę, że rzeka Poburzanka przy ujściu do Drwęcy jest zarośnięta i zaniedbana, przez co psuje wizerunek wsi. Zauważyli też, że brzegi innego mijanego strumienia są uporządkowane i czyste. Wyniknęła dyskusja na temat nazwy tego strumienia. Gdy uczniowie dowiedzieli się, że na piaszczystych terenach między ujściem obu rzeczek do Drwęcy (okolice ulic Kwiatowej i Słonecznej) na przełomie lat 80./90. XX wieku odkryto intensywne ślady osadnictwa pradziejowego i wczesnośredniowiecznego, wystąpili z propozycją wymyślenia specjalnej nazwy tego cieku. Pani Alicja Szarzyńska, kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie (OCEE/W-MODN), zachęciła do zorganizowania konkursu na taką nazwę.

Zasady konkursu przygotowały i nad jego przebiegiem czuwały  nauczycielki języka polskiego z gimnazjum. Nagrody, sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie,  zapewniło OCEE/W-MODN.

Do udziału w konkursie aktywnie włączyło się czternastu uczniów klas IIa, IIb i III gimnazjum. Komisja złożona z Pani Alicji Szarzyńskiej, Pana Wiesława Skrobota i Sekretarza Gminy Ostróda Pana Cezarego Wawrzyńskiego dokonała przeglądu propozycji. Wśród nich wyraźnie wyróżniło się zgłoszenie Piotra Kowalskiego z klasy III. Uczeń przygotował 14 propozycji nazw z uzasadnieniem (m.in. Samborzanka, Poboruga, Strurzanka), ujawniając przy tym dużą pomysłowość i rozległą wiedzę historyczną. Praca ta została oceniona jako najlepsza. Bardzo ciekawe okazały się także propozycje Mai Morenc z klasy IIa (Kamyrza) i Krystiana Pastora z klasy III (Przyburzanka) – oba pomysły otrzymały równorzędne drugie nagrody. Jako trzecią, którą warto wyróżnić, komisja wybrała nazwę zaproponowaną przez Dominika Zalewskiego z klasy IIb (Delta Samborowska). Doceniono zaangażowanie wszystkich uczniów, którzy przystąpili do konkursu – otrzymali dyplomy i upominki w postaci kompletów publikacji historycznych i przyrodniczych dotyczących naszego regionu.

Pan Wiesław Skrobot w trakcie spotkania przedstawił prezentację opowiadającą o nazwie rzeki Poburzanki i o jej ujściu do Drwęcy („Poburzanka czy Pobórzanka? Nasza ważna rzeka”). Pan Cezary Wawrzyński pochwalił młodzież za pomysł konkursu i poinformował wszystkich zebranych, że szkolny konkurs stał się inspiracją do podjęcia przez władze Gminy Ostróda uchwały w sprawie uregulowania nazewnictwa rzeki Poburzanki i skierowania jej do władz państwowych. Procedura została uruchomiona (brawo gimnazjaliści, brawo my!).

Gościem specjalnym spotkania podsumowującego konkurs była Pani Anna Krzyżanowska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Iława. Pani Nadleśniczy wyraziła wielkie uznanie dla aktywności młodzieży i zachęciła do dalszej współpracy, między innymi w ramach projektów związanych z uporządkowaniem miejsca po dawnym młynie Lichotki i starego cmentarza nad pobliską rzeką Gizelą.