Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 – „Naddrwęckie krajobrazy Samborowa – krajobrazy naszego dziedzictwa”

W tym roku po raz kolejny  uczestniczyliśmy w obchodach Europejskich Dniach Dziedzictwa. Pod ogólnopolskim hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” 21 września odbyły się warsztaty terenowe wzdłuż rzeki Drwęcy w granicach Samborowa.

Wyprawę rozpoczęliśmy od nasypu nieistniejącej już trasy kolejowej Samborowo-Turza Wielka. Powędrowaliśmy nią w kierunku północnym. Przed marszem wybraliśmy dwóch „skrybów”, których zadaniem było zapisywanie spostrzeżeń na temat mijanych miejsc.

Na początku dowiedzieliśmy się o starej strzelnicy wiejskiej w lasku koło oczyszczalni ścieków i o śladach osadnictwa z epoki brązu (sprzed 2 tysięcy lat) na osiedlu przy ul. Kwiatowej.

Niektórzy byli zdziwieni, że pierwsza struga na naszej trasie to nie Poburzanka, tylko tzw. Kanał Morliński. Nie wszystkim podobała się ta nazwa, padła propozycja ogłoszenia szkolnego konkursu na nową nazwę tej rzeczki. Kiedy doszliśmy do mostku na Poburzance, byliśmy zaskoczeni, że jej ujście do Drwęcy jest zamulone, zarośnięte i zanieczyszczone. Zdziwiło nas, że rzeka, nad którą powstało Samborowo, jest tak zaniedbana.

W tej sprawie postanowiliśmy wystosować petycję do Wójta Gminy Ostróda.

Następnie poznaliśmy historię stacji kolejowej i ceglanych wież obronnych koło mostu kolejowego na Drwęcy. Na koniec przez las powędrowaliśmy do starego biwakowiska „Na Rataja”, gdzie poszukiwaliśmy śladów osady neolitycznej sprzed pięciu tysięcy lat. Niektórzy znaleźli kawałki starych glinianych naczyń i fragmenty krzemieni ze śladami obróbki przez człowieka. Wyprawa z okazji EDD tradycyjnie zakończyła się ogniskiem, przy którym zostaliśmy obdarowani upominkami.

Uwagi spisane przez „skrybów” wykorzystamy podczas zajęć w trakcie roku szkolnego.