AKCJA ŻONKILE - PAMIĘTAMY O WYBUCHU POWSTANIA W GETTCIE WARSZAWSKIM

80 lat temu- 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. W walkach wzięło udział ok. 1 tys. bojowców Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej, a także część mieszkańców Getta. Powstanie skapitulowało 19 maja, pod naporem ok. 3 tys. żołnierzy niemieckich wspartych przez artylerię i siły pancerne. Zginęło wówczas ok. 7 tys. Żydów, a ok. 50 tys. zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince. Niemcy zrównali również z ziemią dzielnicę żydowską w Warszawie.

Nasza szkoła wzięła udział w akcji ŻONKILE na znak, że "Łączy nas pamięć". Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Uczniowie z panią Agnieszką Kowal samodzielnie wykonali papierowe żonkile i przypięli je do ubrania, a na lekcjach rozmawialiśmy o tym bohaterskim i tragicznym czasie.