Narodowe Święto Niepodległości

W czwartek, 10 listopada 2022 roku, w Naszej szkole obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczysty apel w holu głównym szkoły, przybyły dzieci przedszkolne, a także uczniowie klas I-IV z nauczycielami. Przemowę z okazji Święta Niepodległości wygłosiła pani Katarzyna Pietrzyk.

Dalsza część uroczystości miała miejsce pod Kamieniem Pamiątkowym na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej, gdzie powiódł poczet sztandarowy oraz uczniowie z klas V-VIII, gdzie odśpiewano o 11:11 Hymn, a także delegacje uczniów zapaliły znicza.

Ostatnia cześć uroczystości odbywała się w Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Samborowie.

Zapraszamy do lektury i galerii.

Na czwartkowej uroczystości zgromadziły się Panie Dyrektor, dzieci przedszkolne, a także uczniowie klas I-IV z nauczycielami.

Po krótkiej zapowiedzi wszyscy w godnej postawie i z powagą odśpiewali cztery zwrotki Hymnu, w kontynuacji akcji "Szkoła do hymnu"

Uroczystą przemowę wygłosiła Pani Katarzyna Pietrzyk, po której nastąpił krótki występ artystyczny grupy 6-latków, podczas którego dzieci, pod opieką pani Izabeli Mateuszczak, wygłosiły wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" oraz wykonały utwór patriotyczny "Przybyli Ułani pod okienko". Po występie przedszkolaków, mogliśmy usłyszeć przepiękny i wzruszający utwór "Rozkwitały pąki białych róż" w wykonaniu uczniów klasy I.

Dzisiaj świętujemy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Polskę tragicznie doświadczyły trzy rozbiory. W każdym z nich traciliśmy terytorium, aby po trzecim, ostatnim rozbiorze zniknąć całkowicie z map Europy i świata, na ponad sto lat. Jednak pamięć i przywiązanie do Ojczyzny nie zginęła w Polakach, między innymi za sprawą artystów: pisarzy i kompozytorów, którzy swoimi dziełami podtrzymywali iskrę nadziei na wolność w uciskanym narodzie.

Dzięki działaniom podejmowanym przez Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego - 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów przez Prusy, Rosję oraz Austrię, My - Naród Polski, odzyskaliśmy niepodległość, a nasz piękny kraj powrócił na mapy Europy i Świata.

Niepodległość znaczy wolność, a wolność to świat bez wojny i przemocy, to możliwość wyboru, to bycie z ukochanymi ludźmi, bez strachu o ich życie, to polski dom i polska szkoła. Wolność to bark przymusu i możliwość decydowania według własnej woli.
Jutrzejszy dzień - 11 listopada, tak ważny, dla każdej Polki i Polaka - jest symbolem miłości do Ojczyzny, niestrudzonej walki o wolność, symbolem wiary, męstwa, odwagi, a także symbolem zwycięstwa.

Autor: Katarzyna Pietrzyk