KATYŃ ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

W Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie 10 listopada 2021 roku uczczono pamięć trzech ofiar zbrodni katyńskiej: pani Zofii Rudomina-Dusiatskiej, majora Romana Antoniego Heinricha oraz pana Józefa Steckiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska z Olsztyna, wnuczka jednego z zamordowanych - pani Małgorzata Gajewska, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie oraz zaproszeni goście.

Wszyscy spotkaliśmy się w szczególnym miejscu w Samborowie upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzięki inicjatywie nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie  10 listopada 2021 roku to miejsce stało się jeszcze bardziej wyjątkowe – poprzez nadanie mu nazwy „Skwer Ofiar Zbrodni Katyńskiej” na cześć Polaków, którzy zostali zamordowani za swoją narodowość, postawę i przekonania w 1940 roku. Zasadzone tam dęby nie pozwolą nam zapomnieć o ofiarach zbrodni katyńskiej.

Dzięki bliskiemu poznaniu życiorysu pani Zofii Rudomina-Dusiatskiej, pana Józefa Steckiego, a także majora Romana Antoniego Heinricha, który tu w Samborowie ma swoją najbliższą rodzinę, historia zbrodni katyńskiej wryła się w nasze serca i pamięć.