WOŁYŃ - LEKCJA HISTORII W GCKB W SAMBOROWIE

„Czy pamiętasz, Panie Boże, nad Wołyniem łunę krwawą i ten krzyk z płonącej chaty,
mordowanych przez sąsiadów?” (Lech Makowiecki)

W dziejach naszego narodu zapisały się wydarzenia piękne, chwalebne, doniosłe a także tragiczne.
O jednych i drugich powinniśmy pamiętać, bo to nasza historia, nasza tożsamość. Prawdę historyczną należy rozpowszechniać i popularyzować.

Wydarzenia z lat 1943 – 1945 zwane rzezią wołyńską są jedną z tych tragicznych kart w dziejach naszego narodu. Nacjonaliści ukraińscy w bestialski sposób wymordowali około 100 tys. Polaków – swoich sąsiadów, przyjaciół, często także powinowatych. Powód był jeden – byli Polakami. Prawdę historyczną należy rozpowszechniać i popularyzować. Ofiary tej zbrodni wołają nie o zemstę lecz o pamięć.

Uczniowie klas VII a, VII b i VIII obejrzeli w GCK-B w Samborowie wystawę i wysłuchali krótkiego wykładu nauczyciela historii pani Katarzyny Ślusarz poświęconego tej tematyce.

Wystawa została przygotowana przez Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Brzydowie.

Katarzyna Ślusarz