Otwarcie Pracowni Klimatycznej w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie

26 października 2023 roku w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie została otwarta Pracownia Klimatyczna dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i środków własnych Gminy Ostróda.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Wójt Gminy Ostróda, pan Bogusław Fijas, Zastępca Wójta Gminy Ostróda, pan Grzegorz Kastrau, Kierownik Referatu Oświaty Gminy Ostróda, pani Ewa Malinowska wraz z Dyrektorem Szkoły, panią Katarzyną Ślusarz i Wicedyrektorem, panią Grażyną Kapczyńską.
Pracownia Klimatyczna stworzona została dzięki wsparciu z programu „Ekopracownia – zielone serce szkoły”. Środki na ten cel pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota dofinansowania wyniosła 75 000 złotych.
Powstała na dziedzińcu szkoły pracownia Klimatyczna stworzona została na wzór idei „Ogrodów Miejskich” i „Żywych Muzeów”. Znajduje się w niej 5 stref uwzględniających fenologiczne pory roku, w których uczniowie będą mogli obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, a także dokonywać różnorodnych pomiarów związanych z klimatem.
W ramach programu doposażona została również pracownia przyrodnicza, wzbogacona o urządzenia, które uatrakcyjnią bieżącą pracę uczniów, pozwolą na bezpośrednie doświadczanie i badanie z wykorzystaniem naukowych metod pracy.
Pracownia klimatyczna stanie się zielonym centrum skupiającym nie tylko społeczność lokalną, ale również nauczycieli i uczniów szkół z Gminy Ostróda. Odbywać się będą w niej warsztaty, zajęcia i lekcje otwarte.