Statystyki

  • Odwiedziło nas: 543645
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni

Kontakt

Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie

E-mail: sekretariat@zssamborowo.edu.pl

tel./fax (089) 647-60-23

 

KONKURS „PIONIERZY / PRZESIEDLEŃCY /AUTOCHTONI - HISTORIA MOJEJ MIEJSCOWOŚCI Z PIONIERSKICH CZASÓW PO 1945 ROKU NA JEDNYM ZDJĘCIU”

Przygotowania do konkursu „Pionierzy / Przesiedleńcy /Autochtoni - Historia mojej miejscowości z pionierskich czasów po 1945 roku na jednym zdjęciu” nie były łatwym zadaniem dla uczniów kl. VIIb Zespołu Szkół w Samborowie.
Nie czuli oni klimatu tamtego okresu. Dzięki korelacji międzyprzedmiotowej z języka polskiego i historii, udało się przybliżyć ten czas, te emocje, które towarzyszyły przesiedleńcom.

Uczniowie obejrzeli także fragmenty filmu „Sami swoi” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, by zobaczyć dwa zwaśnione rody, które musiały wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Obejrzane fragmenty oddawały klimat tamtego okresu.

Kolejnym etapem było zgromadzenie gadżetów. Uczniowie musieli udać się do dziadków/pradziadków i porozmawiać na temat swoich korzeni. Wielu uczniów poznało przy tej okazji historię swojej rodziny. Z przejęciem opowiadali w klasie o tym, co usłyszeli. Niejeden uczeń dowiedział się, że właśnie jego dziadkowie/ pradziadkowie przyjechali do naszej miejscowości z Kresów Wschodnich. Poznali, jak wyglądało ich życie na początku tej drogi.          

Gdy uczniowie poczuli klimat tamtego okresu, udaliśmy się do Gminnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego, gdzie dzięki uprzejmości pań, mogliśmy wybrać odpowiednie stroje. W kostiumerni uczniowie bawili się przednio, ale z rozwagą i rozmysłem dobierali sobie stroje.

Następnego dnia od rana klasa była podekscytowana, ponieważ mieliśmy wyruszyć, by wykonać zdjęcia do konkursu. Niektórzy postarali się o jeszcze więcej przedmiotów, które mogłyby uatrakcyjnić nasze zdjęcie. Pojawiły się wózki, harmoszka, lampa naftowa, fajka, nawet lalka, która miała odegrać rolę dzieciątka.
Dużą atrakcją była wizyta u naszego absolwenta, który zajmuje się adopcją koni i z chęcią pomógł nam, by nasze zdjęcie jeszcze bardziej oddawało atmosferę towarzyszącą przesiedleńcom.

Ostateczny efekt wykonanych zdjęć pozytywnie nas zaskoczył. Uczniowie wczuli się w role, jakby przyjechali z dalekich stron i szukali swego nowego miejsca na ziemi, w naszej pięknej Małej Ojczyźnie: Samborowie.